Dlaczego temperatura -140°C jest optymalna dla zabiegów krioterapii całego ciała?

Dlaczego temperatura -140°C jest optymalna dla zabiegów krioterapii całego ciała?

Krioterapia całego ciała jest wykorzystywana w klinikach na całym świecie od ponad 40 lat. Na początku terapia ta była wykorzystywana jako sposób na poprawę stanu zdrowia w szpitalach i klinikach. Obecnie głównie znajduje zastosowanie w regeneracji, branży kosmetycznej (poprawa i odmłodzenie wyglądu) w centrach rehabilitacji, wellness, na siłowniach i w SPA. Duża liczba różnego rodzaju urządzeń do zabiegów krioterapii całego ciała powoduje, że klienci często nie wiedzą, które rozwiązanie jest dla nich najlepsze. Jednym z parametrów, który często jest brany pod uwagę jest zakres temperatury jaki można ustawić na urządzeniu. Kriokomory bardzo się pod tym względem różnią. Od około -85°C, które najczęściej możemy spotkać w kriosaunach, poprzez -110°C w niektórych komorach wieloosobowych do imponujących -140°C dostępnych w bardzo niewielu urządzeniach.

Niemniej jednak najważniejszym pytaniem, które wciąż wywołuje dyskusje i budzi kontrowersję na rynku jest:

Jaka jest optymalna temperatura dla krioterapii całego ciała?Na początek dowiedzmy się nieco więcej na temat samego zabiegu.

Krioterapia jako zabieg obejmuje “superochłodzenie” powierzchni skóry do poziomu -2°C, co pozwala stymulować receptory zimna w skórze pacjenta, a to z kolei pozytywnie wpływa na organy wewnętrzne. Dwa główne parametry, które określają efektywność krioterapii całego ciała to temperatura zabiegu i czas przez jaki klient jest wystawiony na działanie ultra-niskich temperatur. Na całym świecie najczęściej wykonuje się zabiegi trwające od 2 do 3 minut, ponieważ “zabiegi trwające mniej niż 2 minuty nie wywołują efektów leczniczych”. Jednakże, to czym najczęściej różnią się urządzenia produkowane przez różnych producentów, jest temperatura, którą są w stanie osiągnąc ich urządzenia. Jak wyglądała krioterapia w przeszłości?

Na samym początku, kiedy krioterapia całego ciała pojawiła się na rynku jako metoda stosowana w rehabilitacji, zakresy temperatur wahały się pomiędzy -175°C do -160°C. Jednakże, producenci zaczęli zwiększać zakresy temperatury w swoich sprzętach, znacząco redukując koszty ich produkcji. To skutkowało tym, że wielu producentów urządzeń oferowało maszyny pracujące w temperaturze -80°C, o wiele wyższych niż te, które były stosowane w latach 90. w rehabilitacji.

Niedawno przeprowadzone badania, których tematem były “niepotrzebne zmiany w technologii krioterapii całego ciała wpływające na efektywność zabiegu”. Ostatnie zmiany zakresów temperatur wywołały lawinę artykułów “które wyrażały wątpliwości co do tego czy krioterapia może wywyływać korzyści zdrowotne opisane w pracach opublikowanych przed 1990.

“Powodem dlaczego wiele nowoczesnych systemów krioterapii całego ciała nie maja możliwości zapewnienia odpowiednich warunków dla zapewnienia efektów prozdrowotnych opisanych w XX wieku jest zwiększenie temperatury gazu.”
Biorąc pod uwagę średnią temperaturę ciała i temperatury zabiegów, dyrastyczne zwiększenie temperatury z -170°C do -110°C, bez wątpienia wpływa na stopień wychłodzenia powierzchni skóry użytkownika i negatywnie wpływa na efektywność zabiegu. Jeden z artykułów opisywał, że ostatni trend związany z rezygnacją z azotu spowodowało, że urządzenia były 10 razy mniej efketywne niż oryginalne urządzenia stosowane wcześniej w latach 90. Jesto to spowodowane tym, że wieme tych nowych urządzeń do krioterapii całego ciała nie były w stanie zapewnić odpowiednio niskiej temperatury zabiegów by uzyskać pozytywne efekty.
Ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie ITMO w Petersburgu obejmowały czas trwania efektu przeciwbólowego jako głównego kryterium dla testowania i optymalizacji efektywności zabiegu krioterapii. Podstawą badania była ustawiona temperatura ustawiona na -133.15°C, dająca maksymalny efekt przeciwbólowy w 325 minut po zabiegu. Badania na temat ochłodzenia powierzchni ciała dowiodły, że temperatury wyższe niż -133.15°C powodują spadek efektywności zabiegu, podobnie jak zastosowanie temperatur niższych niż -133.15°C, co również powoduje gwałtowny spadek efektywności zabiegu.
 
W czasie tych badań zabiegi w temperaturach -113.15°C zostały porównane do innych badań przeprowadzonych przez lekarzy medycyny sportowej, obejmujących zestawienie krioterapii całego ciała w temperaturach -110°C do kąpieli lodowych w temperaturze 8°C, udowadniając brak przewagi krioterapii całego ciała, ponieważ skutkowały w podobnym stopniu ochłodzenia powierzchni skóry.
Wyniki tego badania jasno wskazują na to, że przewaga krioterapii całego ciała zaczyna się przy temperaturach niższych niż -110°C i osiągają szczyt przy -130°C, z minimalnym czasem zabiegu na poziomie 120 sekund.
W związku z tym można argumentować, że efektywna temperatura zabiegów krioterapii całego ciała nie powynna być wyższa niż -130°C przy minimalnym czasie trwania zabiegu 120 sekund.
[1] Alexander Baranov, Oleg Pakhomov, Alexander Fedorov, Vladimir Ivanov, Andrew Zaitsev and Ruslan Polyakov. Technique and Technology of Whole-Body Cryotherapy (WBC) Saint Petersburg National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics 2019
[2] Yamauchi Y, Yamauchi T, Miura K. The analgesic effects of -170°C whole body cryo-therapy on rheumatoid arthritis (R.A.); curable. Pain. 1987;30 (Supp. 1):S261
[3] Yamauchi T, Yamauchi Y, Miura K, Cooper A. Clinical effects of -170°C whole body cryotherapy (W.B.C.T.) on steroid dependant chronic diseases. Journal of Steroid Bio-Chemistry. 1986; 25(Supp. 1):25

[4] Baranov AY. Low-temperature installations for medical purposes. In: Part 1. Apparatus for General Cryotherapy Treatment: (Textbook). St. Petersburg: University ITMO; IHBT; 2016. p. 178

[5] Costello JT, Donnelly AE, Karki A, Selfe J. Effects of whole body cryotherapy and cold water immersion on knee skin temperature. International Journal of Sports Medicine. 2014;35:35-40
Powrót do blogu