Jaka jest różnica pomiędzy krioterapią, a “morsowaniem”?

Jaka jest różnica pomiędzy krioterapią, a “morsowaniem”?

Obecnie panuje trend związany z “pościgiem” za długim życiem i młodym wyglądem, dlatego coraz więcej osób poszukuje najlepszych rozwiązań, pozwalających na poprawę stanu zdrowia.

Oczywiście, rynek oferuje bardzo wiele metod, dzięki którym jest to możliwe - jedne są bardziej efektywne od pozostałych, ale dominującym trendem stało się wykorzystanie zimna – udowodniona i znana od wieków metoda.

Naukowcy wciąż znajdują kolejne dowody na efektywność tej, relatywnie łatwo dostępnej, metody.

W związku z tym pojawiają się pytania - która z metod jest lepsza: krioterapia czy zimne kąpiele (morsowanie)? Jakie są różnice? Przyjrzyjmy się im.

Na południowo-szwajcarskim Uniwersytecie Nauki i Sztuki Stosowanej opisano zimne kąpiele lub jako “zanurzenia w zimnej wodzie”, które, jako metoda, stała się popularne wśród sportowców, zarówno mężczyzn jak i kobiet, doprowadzenie mięśni do “przemarznięcia” prowadziło do ich szybszej regeneracji, a to z kolei pozwalało na wzięcie udziału w kolejnych zawodach lub na wykonanie cięższego treningu. To rozwiązanie było stosowane przez bardzo długo czas do momentu, kiedy pojawiła się krioterapia, która jest “krokiem naprzód, lepszą metodą”. Więc o co tyle hałasu?
Krioterapia to wystawienie ciała na działanie zimnego powietrza (suchy, ochłodzony azot w postaci gazu o temperaturze poniżej -100°C), zabieg zazwyczaj trwa od dwóch do czterech minut i przeprowadzany jest w specjalnej kriokomorze (podczas gdy zimne kąpiele trwają około 20 minut). Już sam opis zabiegu jasno wskazuje, że znaczącą różnicę stanowi sam czas trwania. Czas trwania krioterapii eliminuje nieprzyjemne uczucie zimna obecnego w czasie lodowych kąpieli (krioterapia nie jest bolesna) zachowując podobne warunki regeneracji obolałych mięśni. Co więcej, zimne kąpiele nie dają długotrwałych efektów - nie uruchamiają naturalnych dla ciała procesów odnowy biologicznej i leczniczych, tak jak to robi sesja krioterapii.
“Ideą krioterapii ogóloustrojowej jest redukcja stanów zapalnych, co stymuluje szybszą regenerację mięśni, podnosi jakość treningu i przywraca sprawność, w porównaniu do lodowych kąpieli, które, poza przyniesieniem ulgi w odczuwanym bólu mięśni, nie dają żadnych dodatkowych korzyści. Krioterapia z bardzo niską temperaturą stymuluje ciało i jego system “samosprawdzania”: co boli, co nie funkcjonuje prawidłowo, gdzie znajduje się stan zapalny, co wymaga naprawy? Sprawdza. Wysyła krew. Co najważniejsze, krioterapia ogólnoustrojowa oczyszcza krew, poprawia stopień odżywienia ciała i usuwa toksyny z jego układów.
Jednakże, wciąż istnieją osoby sceptycznie nastawione do krioterapii, ponieważ Internet jest pełny przestarzałych i nieaktualnych informacji. Naukowcy wciąż prowadzą badania, które wskazują na to, że krioterapia może w pewnym momencie zastąpić “zanurzenia” w zimnej wodzie. Pojawia się coraz więcej przekonujących dowodów na efektywność krioterapii, ponieważ przeprowadzane badania są coraz bardziej zaawansowane. Przewagą krioterapii nad lodowymi kąpielami jest to, że są łatwiejsze, trwają krócej i jest mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia skóry, jeśli stosujemy odpowiedni ubiór. Nie tylko to świadczy o przewadze krioterapii, ale również to, że po lodowej kąpieli ciało potrzebuje około 24 godzin na odzyskanie równowagi zanim podejmiemy aktywność fizyczną. Po zabiegu krioterapii można od razu zacząć uprawiać sport. W zasadzie, okres od razu po zabiegu jest idealny na trening, ponieważ ciało otrzymuje zastrzyk energii i jest doskonale odżywione. Po krioterapii Twoje stawy się rozluźniają, dzięki temu masz większy zakres ruchu, co pozwala sportowcom na wykonywanie ćwiczeń od razu po sesji. Kąpiele lodowe sprawiają, że stawy sztywnieją, są obolałe, trzęsiemy się i nie możemy zacząć się ruszać przez dłuższy czas.
Zalety krioterapii są odkrywane każdego dnia wraz z tym jak coraz więcej osób decyduje się na tą metodę, ponieważ mają własne doświadczenia, poprawiają stan zdrowia i przyspieszają regenerację po treningu (włączając niektóre gwiazdy i sportowców, na przykład Mark Wahlberg, Lebron James, Floyd Mayweather Jr., Lindsay Lohan).
Najlepszą radą jaką możemy dać jest byś znalazł najbliższą kriokomorę i wypróbował tą nową i coraz bardziej popularną metodę. Krioterapia jest nie tylko efektywna i bezpieczna, ale również wspomaga krążenie krwi, usuwa toksyny z ciała i sprawia, że czujesz się pełny energii. Z niezaprzeczalnymi dowodami płynącymi z całego świata, nie powinno się stawiać pytania “czy”, ale “kiedy” spróbujesz nowej metody na regenerację potreningową.
Powrót do blogu